Uçuşlarda Neden Yolculara Paraşüt Verilmiyor?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ucak-parasut-atlama Reddit‘te “shower thoughts” yani “duş düşünceleri” isimli bir kategori var. Bu kategoride insanlar banyo yaptıkları sırada kafalarına takılan soruları paylaşıyorlar ve çok güzel tartışma ortamları çıkıyor. Çünkü bildiğiniz gibi banyo yaparken nedense garip garip düşüncelere kapılır veya o anda var olmayan bir tartışmayı kazanmaya çalışırız. Siz de yapıyorsunuzdur bunu yemeyin beni. Neyse, konumuz bu değil. Konumuz başlıka yazan soru: “Neden uçaklar yolculara paraşüt vermiyor?”

Herhangi bir araçla kaza yaptığınızda kurtulma olasılığınız uçak kazalarına oranla oldukça yüksek. Yüzlerce ton ağırlıkta binlerce feet yükseklikte yüzlerce yolcu ile uçan uçak arıza yaparsa felaket çanları çalmaya başlar. Peki bu durumda kurtulmak için ne gibi bir önlem alınıyor? Suya iniş yapıldığında şişirilmesi için verilen can yeleği aklıma ilk gelen önlem. Peki onun yerine neden bütün yolculara direk olarak paraşüt verilmiyor?

Duşta aklıma gelen bu düşünce kulağa çok mantıklı geliyor. Motorların hepsi infilak etti, ne yapacaksın? Herkes taksın paraşütünü mis gibi yere iniş yapsın işte değil mi? Duştan çıktıktan sonra bu düşünce beynimi kemirdi ve sonra kısa bir araştırmayla neden paraşüt verilmediği ile ilgili 85234563 tane sebep buldum. (O sayıyı okumadığını da biliyorum)

Şimdi ilk gerçeğimiz: uçak kazalarının yüzde 95’i uçak kalkarken veya inerken gerçekleşiyormuş. Yani uçak arıza yaptığında siz paraşütü kullanacak irtifada olmuyorsunuz bile. Sırf şu rakam bile tamamen sorunun cevabı aslında. Ama ben size bununla yetinmeyip uçak normal uçuş yüksekliğindeyken neden bu fikrin iyi bir fikir olmadığının açıklamaya çalışacağım.

Uçuş hızı: Öncelikle şunu belirtelim ki tamamen dolu bir yolcu uçağının gidebileceği minimum hız paraşütle atlamak için hiçte yavaş değil. Kaldı ki burada uçakta arıza gibi olağanüstü bir durumdan bahsediyoruz. Ne var canım atlarım kapıdan diyorsan o kapının bir kaç metre gerisinde kocaman bir kanat olduğunu göreceksin. Kaldı ki o kapının o hızda açılması bütün uçağın gövdesinin parçalanmasına sebep olacaktır.

İrtifa: Uçaklar genellikle 35,000 feet yani yerden 10 buçuk kilometre civarında uçarlar. Bu yükseklikte hava sıcaklığı -54 santigrat derecede olur. Bu sıcaklıkta bırakın atlayıp paraşüt açmayı uçağın kapısını açtığınız anda hareket edemeyecek bir ortama merhaba demiş olursunuz. 2009 yılında elektrik arızasından dolayı kontrolü kaybedip yere çakılan Air France 447uçuş irtifasından yere 3 dakika 22 saniyede ulaşmıştır. Yani o yükseklikte, panik içinde olan onlarca kişinin paraşütle tahliye yapması için gerekli sürenin çok altında. Ha uçağın fırlatma koltuğu veya paraşütle atlama kapısı falan olamaz mı? Olabilir ama yukarıda bahsettiğim soğukluk ve hatta o yükseklikteki oksijen azlığı dolayısıyla bir insan çok kısa bir sürede hayatını kaybeder.

irtifa-sicaklik

Yüksekliğe göre hava sıcaklığı.

Maaliyet: Her yolcu için bir paraşüt bulundurmanın çok ciddi bir maaliyeti var. Bunun yanı sıra bütün yolculara paraşüt kullanımı hakkında eğitim verilmesi gerekiyor. Paraşütle yere inmek suya girdiğinde can yeleğinin nasıl şişirileceğini anlamak kadar basit bir şey değil. Her biri 8-10 kilogram ağırlıkta olan bu paraşütleri uçağın koltuk altlarında paraşüt bulundurmak için yeterli alan bulunmuyor. Eğer paraşüt için yer açmak için uçak içi koltuk düzenini değiştirmeye kalkarsak, bu sefer hem yolcu sayısının azlığından hem de yakıt kullanımının artmasından dolayı bilet fiyatları artmış olacak.

Her bir yolcu için bir paraşütün uçakta bulunuyor olması uçan kişi için çok mantıklı ve rahatlatıcı gelebilir fakat biraz fizik ve biraz ekonomi ile bu fikirin çokta olası bir çözüm olmadığı ortaya çıkıyor. Peki paraşütle uçağı komple yere indirme fikri nasıl? Küçük boyutlu uçaklar için zaten kullanılan bir yöntem fakat yüzlerce ton ağırlıkta ulan uçaklar için kullanılabilir mi bilmiyorum. Bununla ilgili bazı konsept tasarımlar bazı çalışmalar olduğunu gördüm ancak bunun neticesini zaman ve teknoloji gösterecek.

Dipnot: Eğer uçmaktan korkuyorsanız size iyi haber niteliğinde bir kaç istatistik vereyim. Bir yılda ortalama 1 milyon 250 bin kişi trafik kazasında hayatını kaybediyor. Yine ortalamaya vurulduğunda bir yılda uçak kazasında ölen insan sayısı 100. Yani trafik kazasında ölme oranınız uçak kazasında ölme oranınızdan kat kat daha fazla. Ayrıca laf aramızda, uçak kazasında kurtulma oranı %24 imiş. ; )

İyi uçuşlar.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir