Facebook’ta Çekiliş Yaptıktan Sonra Öğrendiklerim

Merhaba blog. Uzun zamandır yazmıyorum farkındayım. Biliyorum bu yüzden bana küsmüyorsunuz çünkü öyle bir lüksünüz yok. Çekerim fişinizi, adam olunuz efendim!

Niye durup dururken bloğuma fırça attığımı da bilmiyorum. Konumuz bu değil aslında ama kimsenin bu bloğu okumadığının farkında olmanın verdiği rahatlıkla yapıyorum sanırım bunu.

Neyse…

(Yılmaz Özdil gibi satır satır yazmaya başladım, hayırlısı) Read More

Facebook: Dezenformasyon Merkezi

Nedir bu Dezenformasyon? Kelime anlamını Wikipedia’da şöyle tanımlanmış: ” Yanlış veya doğruluğu bulunmayan ve kasıtlı olarak yayılan bilgi. *

Facebook yukarıdaki tanımda bahsedildiği gibi yanlış veya doğruluğu bulunmayan bir ton bilgi ile kaynıyor. Birileri bunları üşenmeden hazırlayıp insanlara sunuyor. Sundukları insanlar da genellikle belirli görüşleri olan, o yanlış bilgiyi yayan sayfayı o görüşünden dolayı beğenmiş insanlar oluyor.

Genellikle bir fotoğraf paylaşıp altına üstüne bir yazı yazıp çarpıtılır olaylar. Olması gerektiği gibi gösterilir sayfa takipçilerine. Hemen bir kaç örnek göstererek açıklayayım bunu.

yananadam

Hikayeye göre fotoğraftaki arkadaş 11 Eylülde (niye 11 eylülse artık) kuranı yakmış. 15 Eylülde de kendi kendine yanmış.

“BÖYLELERİ CEHENNEMDE ODUN OLACAK!!!!!11undostres”

Fotoğraf 2001 yılında Ukrayna Donetsk’te Zasyadko kömür madeninde yaşanan kaza sonucu çekilmiş. Buyurun haberi: http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/1499129.stm

(Aşağıdan sayfa değiştirerek ilerleyebilirsiniz.)

İsmin Başına TC Koymak.

Son zamanlarda dikkatimi çekti: Facebook’ta isminin başına TC konulması… İlk görünce hangi ergen şarkıcının kısaltması diye düşündüm. Hani şu Justin Bieber, One Direction dalgasına kendinden geçen gençlerimizin yaptığı bir ergenlik falan sandım. Biraz araştırınca işin renginin farklı olduğunu öğrendim. Read More