Facebook: Dezenformasyon Merkezi

Nedir bu Dezenformasyon? Kelime anlamını Wikipedia’da şöyle tanımlanmış: ” Yanlış veya doğruluğu bulunmayan ve kasıtlı olarak yayılan bilgi. *

Facebook yukarıdaki tanımda bahsedildiği gibi yanlış veya doğruluğu bulunmayan bir ton bilgi ile kaynıyor. Birileri bunları üşenmeden hazırlayıp insanlara sunuyor. Sundukları insanlar da genellikle belirli görüşleri olan, o yanlış bilgiyi yayan sayfayı o görüşünden dolayı beğenmiş insanlar oluyor.

Genellikle bir fotoğraf paylaşıp altına üstüne bir yazı yazıp çarpıtılır olaylar. Olması gerektiği gibi gösterilir sayfa takipçilerine. Hemen bir kaç örnek göstererek açıklayayım bunu.

yananadam

Hikayeye göre fotoğraftaki arkadaş 11 Eylülde (niye 11 eylülse artık) kuranı yakmış. 15 Eylülde de kendi kendine yanmış.

“BÖYLELERİ CEHENNEMDE ODUN OLACAK!!!!!11undostres”

Fotoğraf 2001 yılında Ukrayna Donetsk’te Zasyadko kömür madeninde yaşanan kaza sonucu çekilmiş. Buyurun haberi: http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/1499129.stm

(Aşağıdan sayfa değiştirerek ilerleyebilirsiniz.)

Posted by Aydoğan

Aydoğan Gökberk

2 Replies to “Facebook: Dezenformasyon Merkezi”

  1. Tespitlerinde % 100 katılıyorum fakat şunu görüyorum ki görüşünü savunurken kullandığın argümanlar sabit.. yanlış olduğunu değil de eksik olduğunu söylemek istiyorum.. sakın ukalalık olarak algılama zaten eğer samimi isen muhakkak yollarımız kesişecektir .. Daha geniş bir perspektiften bakmanı rica ediyorum.. Başarılar..

    Cevapla

    1. Eksik veya yanlışlar olabilir, kişisel görüş ve gözlemlerimi yazdım sadece. 🙂 Yorumunuz için teşekkür ederim 🙂

      Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir