Facebook: Dezenformasyon Merkezi

facebooksponsor

Hah en güldüğüm de bu mesela. Buradaki olayımız ise Facebook böyle engelli doğan bebeklere sponsor oluyor (<3) ve ameliyat masraflarını fotoğrafa gelecek beğeni, yorum ve paylaşma sayısına göre karşılıyor. Yukarıda gördüğümüz gibi 208419 TL (dolar değil) Facebook tarafından karşılandı <3

“ALLAHIM ACİL ŞİFALAR VER YARAPPİM :((((((”

Lan aklınızı peynir ekmekle mi yediniz?

Bu sayfaların sahipleri bunlara inanan kişileri kullanıyor. Bir Facebook sayfasında bir gönderiye yorum yapar veya beğenirseniz arkadaşlarınızın Facebook akışında çıkıyor bu. Daha sonra arkadaşınız görüyor bunu o da sizin kafadan sizle arkadaş çünkü o da inanıyor beğenip bir de paylaşım çakıyor ki para aksın çocuğa. Böyle böyle fotoğraf binlerce kişinin anasayfasında çıkıyor. Bu binlerce kişinin içerisinde sayfayı beğenenler de oluyor. Böylece adamın sayfası hareket kazanıyor. Beğeni artıyor. Ne oldu? Kullanılmış oldunuz. O adam belki o sayfayı satıp para kazanacak. Evet, böyle binlerce kişinin beğendiği sayfalar para ile satılıyor.

Aslında hak ediyorlar kullanılmayı. Her gördüğü şeye inanan insan her zaman başkaları tarafından yönlendirilmeye mahkumdur. Elinizin altında internet denen bir şey var. Facebook’ta saatlerinizi milletin fotoğraflarına bakmakla geçireceğinize açın araştırın bi’ “Gerçek mi bu? Nedir?” diye. Son olarak böyle şeylere kanmayın diyorum ve sizleri aşağıdaki görsel ile baş başa bırakıyorum.

ata

Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak dile getirebilirsiniz.

Posted by Aydoğan

Aydoğan Gökberk

2 Replies to “Facebook: Dezenformasyon Merkezi”

  1. Tespitlerinde % 100 katılıyorum fakat şunu görüyorum ki görüşünü savunurken kullandığın argümanlar sabit.. yanlış olduğunu değil de eksik olduğunu söylemek istiyorum.. sakın ukalalık olarak algılama zaten eğer samimi isen muhakkak yollarımız kesişecektir .. Daha geniş bir perspektiften bakmanı rica ediyorum.. Başarılar..

    Cevapla

    1. Eksik veya yanlışlar olabilir, kişisel görüş ve gözlemlerimi yazdım sadece. 🙂 Yorumunuz için teşekkür ederim 🙂

      Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir