HTML ve CSS Öğrenmek

Yıllardır bilgisayarda bir şeyler öğrenmek için uğraşıp duruyorum. HTML ve CSS de bu uğraşlarımın arasındaydı. Bu yazıda HTML ve CSS’i nasıl kolay ve etkili bir şekilde öğrenebileceğinizi anlatacağım. 

İlk önce şundan bahsedeyim HTML ve CSS öğrenmek öyle çok zor değil. Sadece öğrenmeyi bileceksiniz o kadar. Ha bir de bu işe meraklı olmanız gerekiyor ki sıkılmayasınız.

Ben yıllar önce sayfaların kaynak kodlarını inceleye inceleye merak saldım bu işe. “Hmm… demek bu kodlarla yapılıyor bu sayfalar” diyerek incelemeye başladım. Bazı kodları sildim sayfada ne değişiklik oldu ona baktım. Rakamları değiştirdim tasarımın nasıl etkilendiğini gördüm. Böyle yazılı kaynaklardan araştırarak öğrendim temel şeyleri.
Benim öğrenmeye çalıştığım zamanlarda yazılı kaynaklar vardı. Yani şu etiket bu işe yarar bu kod bunu yapar gibisinden anlatıyordu sayfalar. Videolu kaynaklar ise İngilizceydi. Tam olarak anlayamıyordum ve sıkıcı geliyordu uzun uzun videolar. Ona rağmen yine de yıllar önce öğrendim sayılır HTML‘i.

CSS‘i ise daha yeni yeni öğreniyorum. Sıkı bir şekilde üzerinde durmuyorum öğrenmek için öyle boş vakit buldukça öğrenmeye çalışıyorum. Şunu söylemeliyim ki eğer HTML‘de bir şeyleri öğrenmeye başlamış basit web sayfaları yapmaya başlamışsanız CSS size çok eğlenceli gelecek. Ama ilk önce HTML öğrenmeyle başlayalım bakalım.

Şimdi sizlere tek tek “şu, şu işe yarıyor. Şöyle, böyle..” diyerek anlatmayacağım. Sadece sizlere HTML öğrenmek için gerçekten yararlı kaynakları paylaşacağım. Çünkü internette HTML öğretmeyi hedefleyen bir ton çöp web sayfası var. Onların içinde kaybolup sıkılmanızı istemem.

[infobox type=”info” clickable=”yes” boldtext=””]Yazıyı daha rahat olması için sayfalara ayırdım. Aşağıdan sayfalar arasında geçiş yapabilirsiniz.[/infobox]

Posted by Aydoğan

Aydoğan Gökberk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir