HTML ve CSS Öğrenmek

[colorbox title=”HTML Nedir?” color=”#333333″]

Günümüzde İnternet üzerinde veri paylaşımı için kullanılan en yaygın metin tabanlı dildir.

HTML, bir programlama dili olarak tanımlanamaz. Zira HTML kodlarıyla kendi başına çalışan bir program yazılamaz. [tooltip position=”top” color=”blue” delay=”110″ tooltiptext=”Ancak bu dili yorumlayabilen programlar” tooltiphead=”İnternet Tarayıcıları”]Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox v.b.[/tooltip] aracılığıyla çalışabilen programlar yazılabilir. Programlama dili denilememesinin nedeni tam olarak budur. Temel gereği yazı, görüntü, video gibi değişik verileri ve bunları içeren sayfaları birbirine basitçe bağlamak, buna ek olarak söz konusu sayfaların web tarayıcısı yazılımları tarafından düzgün olarak görüntülenmesi için gerekli kuralları belirlemektir.

Wikipedia[/colorbox]

Evet basitçe HTML’in, web tarayıcıların yorumlayarak ekrana görüntü olarak yansıtacağı bir web yazılım dili olduğunu öğrendik.
Şimdi çok basit bir HTML kod örneği göstereceğim.

<html>
  <head>
    <title>Merhaba HTML</title>
  </head>
  <body>
    <p>Merhaba Dünya!</p>
  </body>
</html>

Evet gördüğünüz gibi pek karmaşık bir şey değil. 🙂

Şimdi masaüstünüzde bir Not Defteri belgesi açıp yukarıdaki kodları içine yapıştırın. (Tavsiyem el ile yazmanız. Çünkü elinizin < / > karakterlerini yapmaya alışması gerek. :))
Ardından Farklı Kaydet‘i seçerek adını MerhabaDunya.html olarak belirleyin. Kaydettikten sonra açtığınızda varsayılan internet tarayıcınız açılacak ve ekrana Merhaba Dünya! yazısı yazılacak. Tebrikler! İlk web sayfanızı oluşturdunuz.

Bundan sonrası için sizi bir web sitesiyle tanıştıracağım, CodeAcademy. (Kod Akedemisi)

Bu sitede HTML CSS gibi bir çok dili uygulamalı olarak öğrenebilirsiniz. Tek ihtiyacınız zaman ve biraz İngilizce. 🙂

Şimdi siteye giriyoruz ve sağ yukarıdan hemen bir hesap oluşturuyoruz.

codecademy.com

Ardından bu linke tıklayarak HTML kurslarına başlıyoruz. Sitede sol tarafta konu anlatılıyor. Sağ tarafta ise öğrendiklerimizi uyguluyoruz. Eğer doğru uygularsak Submit dedikten sonra Start the next section diyerek sonraki derse geçebilirsiniz. Eğer bi yerde takılırsanız sağ yukarıdaki Q&A Forum linkine basarak sizin gibi kullanıcıların konu hakkındaki bilgi paylaşımını görebilir. Hiç olmadıı sağ alttaki Show Hint e basarak ipucu görebilirsiniz.

Amacım bu siteyi tanıtarak sizlere eğlenceli bir şekilde kod öğretmek idi. Umarım birilerine yardımcı olur bu yazı. 🙂 Konu hakkında sorunuz olur ise aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Posted by Aydoğan

Aydoğan Gökberk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir