İsmin Başına TC Koymak.

Son zamanlarda dikkatimi çekti: Facebook’ta isminin başına TC konulması… İlk görünce hangi ergen şarkıcının kısaltması diye düşündüm. Hani şu Justin Bieber, One Direction dalgasına kendinden geçen gençlerimizin yaptığı bir ergenlik falan sandım. Biraz araştırınca işin renginin farklı olduğunu öğrendim.

tcfbŞimdi efendim bu bahsi geçen “TCTürkiye Cumhuriyeti‘nin kısaltması imiş. T.C. yani. E niye Türkiye Cumhuriyeti’ni isimlerinin başına koyuyor bu insanlar? Olayın özü aslında şu: Resmi makamların tabelalarındaki yazan kurum isminin başındaki T.C. ibaresi kaldırılmış. T.C. Sağlık Bakanlığı değil de Sağlık Bakanlığı yazacak. Bunu duyan sosyal medya ahalisi de boş durur mu? Facebook’ta burada ve burada olduğu gibi örgütlenip isimlerinin başına TC koymuşlar. Twitter’da da durum aynı.

Peki efendim, bu isminin başına TC koyanların bunu yaptıktan sonra beklentileri nedir? Belirli bir sayıya ulaşınca hükümet bunu görüp vaz mı geçecek diye düşünüyorlar? Vatan elden gidiyor TC koymalıyız gibi bir düşünce mi? Anlayamıyorum. Ama şu anki durum oldukça komik. Bir tepki var, bir isyan var ama kime? Bir farkındalık yaratma çabası olarak düşünüyorum ama böyle farkındalık yaratılmaz. Facebook’ta ismin başına TC koyularak farkındalık yaratılmaz. Tepki; sandıkta gösterilir. Birbirimizi dürttüğümüz, salak salak oyunlar oynayıp, 29 Ekim’de, 10 Kasım’da profilimize bayrak koyduğumuz, iki gün sonra en güzel pozu verdiğimiz fotoğrafla değiştirdiğimiz Facebook’ta değil. Annene babana söyle oy vermesin. Ama şunu söylemeliyim ki hırsınıza ve hayal gücünüze hayranım TC Arkadaşlar.

(Ha bir de “adının başına TC koymayanlar OÇ koysun” diye bi’şi var ona girmek istemiyorum)

Ekleme: Bir de böyle bir şey var mesela. Yer: incisözlük (1) (2)

inci

neden tc koyuyorlar, ismin başına tc niye,

Posted by Aydoğan

Aydoğan Gökberk

4 Replies to “İsmin Başına TC Koymak.”

 1. O değil de, millet facebook’u hala çözemedi Aydogül. Şimdi Smartphone’larımız isimleri Facebook ile Sync edemeyip kişilerin numara, profil resmi gibi değişiklikleri alamayacak… Yanarım buna yanarım :))))

  Cevapla

 2. Hükümetin dikkatini çekmeyecek düşüncesi ile hiçbir olaya tepki göstermezsek biz çoktan bitmişizdir.

  Cevapla

  1. Tepki göster tamam ama mekan yanlış.

   Cevapla

   1. Bence tepki her alanda gösterilmeli

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir