Linux Gören Masum Windowsçu

ubuntu-windows-aydgnYıllardır Windows kullanıyoruz. Ciddi ciddi bi değişiklik yapıp Ubuntu’ya geçmeye karar verdim.

 

Aslında bu benim ilk defa Ubuntu ile tanışmam değil. Forumun birinde (şu anda hatırlayamadım) Ubuntu’nun kargo ile ücretsiz gönderildiğini gördüm. Bedava ya, adresi yazdım sipariş ettim. Bi süre sonra kargo geldi, açtım içini, taktım CD yi. CD den kurmadan kullandım biraz. Daha sonra unuttum gitti.

Bu yine 3 yıl önce falanda oldu sanırım. Geçen sene de ISO olarak indirip VirtualBox‘a kurdum biraz takıldım yine unuttum. Ama bu sefer ciddi ciddi Ubuntu kurdum. Yani tamamen ona geçmeyi düşünüyordum.

Photoshop’un Linux’ta olmaması ve BF3 keyfimden dolayı Windows 8‘imi tamamen kaldırmadim. Kabaca Steam oyunlarını falan silip Dual boot yapmaya karar verdim. Aslında bu Ubuntu’ya geçme sebebim Java programlama öğrenmem. Eclipse yazılımı Windows ortamında kodlar çoğaldıkça ağırlaşmaya başladı. Belki de Windows ağırlaşmaya başladı, bilemiyorum. Linux’ta yağ gibi akar bu Eclipse dedim ve yüklemeye karar verdim. Neyse yükledim Ubuntu’yu kurulum zaten çok kolay.

Görsel olarak çok geliştirmiş kendini Ubuntu. Ayrıca Ubuntu Yazılım Merkezi çok iyi düşünülmüş. Oradan gerekli olduğunu düşündüğüm yazılımları bir tıklama ile indirip kurdum. Java, Eclipse, Flash Player, VLC,  vs. Bir süre kullandım gayet stabil idi. Daha sonradan kullanma sürem arttıkça bazı “sorunlar” ile karşılaştım. Açıkça söylemek gerekirse bu sorunların neredeyse hepsinin çözümü bir Google araştırması ile bulunabiliyor. Fakat şöyle bir durum var: Terminal.

Örneğin YouTube, Dizi-Mag gibi sitelerden video izlerken videoda hafif bi kasılma ve ses senkron sorunu vardı. Videoyu durdurduğumda ses yarım saniye daha devam ediyor, başlattığımda ses önceden başlıyor video sonradan geliyor falan. Bunu gibi sorunlarımı araştırdığımda her seferinde terminalden bir şeyler yazdmamı isteyen sayfalarla karşılaştım. Neyse dedik bu işin raconu bu terminali öğrenmek zorundayız anlaşılan. Yazan kodları tek tek kopyapayıp yapıştırdım terminale. Ama hayal ettiğim gibi olmadı. Örneğin; mesela sayfayı okuyorum tam olarak benim sorunumu anlatmış adam. Aşağıda birisi 6 – 7 satır terminal kodu yazmış. Kopyala yapıştır yapıyorum aldığım cevap şu: Böyle bir komut bulunamadı… Ubuntu bizim Ubuntu kod aynı kod terminal aynı terminal.

ATI Ekran kartı sürücüsünü yüklemek istedim. Tam bir günümü bu sürücüyü yüklemek için uğraşarak geçirdim. ATI nin driverı otomatik tanıyıp yükleyen yazılımı sadece Windows’ta çalışıyormuş. Neyse buldum ekran kartımın serisinin driverını indirdim. Terminale bi iki kod çaktım yüklesin diye (forumlardan gördüm bunu da tabii) yok ama olmuyor. Yazıyı şu anda Windows 8 den yazıyorum Ubuntu’yu bıraktım kendi haline bu yüzden tam olarak neden olmadığını hatırlayamıyorum. Yazı biraz gecikti. Sonradan başlarım böyle işe ya dedim tamamen kaldırdım Ubuntu’yu. Windows 8 e geri döndüm. Memnum muyum şu anda Windows 8 ile? Kısmen. Ama Ubuntu olaydı iyiydi ya… 🙁

Daha sonra Ubuntu ile ilk defa tanışanlar için SSS gibi bir  şey hazırlamayı düşünüyorum. O zamana kadar Windows ile kalın. 🙂

 

Posted by Aydoğan

Aydoğan Gökberk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir