“Resim Değil, Fotoğraf”

Resim

Merhaba arkadaşlar bugün bu ilginç konuya değinmeyi istedim. Konumuz: Resim ile fotoğraf arasındaki fark.

“Bi resmimizi çek” cümlesini çok duymuşsunuzdur. Eğer bu cümle kulağınızı tırmalamıyorsa bunun sebebi muhtemelen resim ile fotoğraf arasındaki farkı bilmiyor olmanızdır. Ha eğer ikisinin arasındaki farkı biliyor ama “Amaan ne dediğimi anladın mı? Anladın.” kafasındaysaniz sizlere diyecek bir şeyim yok. Yazının devamı sevipte kavuşmayanlara gelsin o zaman.

Efendim ilk önce “resim” dediğimiz kavram, [tooltip position=”top” color=”blue” delay=”0″ tooltiptext=”TDK” tooltiphead=”Türk Dil Kurumu”]http://www.tdk.gov.tr[/tooltip] sözlüğünde “Varlıkların, doğadaki görünüşlerinin kalem, fırça gibi araçlarla kâğıt, bez vb. üzerinde yapılan biçimleri” olarak geçiyor.
Fotoğraf ise “Çeşitli araç ve malzeme kullanarak görüntüyü özel bir yüzey üzerinde sabitleme”. Yani biraz daha basitleştirilmiş şeklini sizlere söyleyeyim.

[col type=”one-half”]Resim: çizilir.[/col]

[col type=”one-half col-last”]Fotoğraf: çekilir.[/col]

Fotoğrafı çeken kişi fotoğrafçıdır ve bir fotoğraf makinesi kullanır ve o alet ile çektiklerine fotoğraf denir. Bu fotoğraflar basılır ve dijital ortamda gösterilirse de isimleri değişmez onlar yine fotoğraftır.

Resim çizilir, bunu çizen arkadaşa genelde ressam denir ama farklı şekillerdeki çizimleri yapanlara farklı isimler de verilebilir, örneğin bir grafiker de resim çizer, bir modacının çizdikleri de resim kategorisine girer.

 • Fotoğraf çekilir resim ise yapılır.
 • Ressam resmi çizer, fotoğrafçı fotoğrafı çeker.
 • İki kelimenin de hiçbir harfi diğerinde yoktur.
 • Fotoğrafın oluşması için mekanik bir cihaz gereklidir, resmin oluşabilmesi için ise hiçbir mekanik cihaza gerek yoktur.

Evet umarım birileri bu yazıyı okuduktan sonra resim ile fotoğraf arasındaki farkı fark etmiş olur, “Bi resmimizi çek” demez.

Posted by Aydoğan

Aydoğan Gökberk

4 Replies to ““Resim Değil, Fotoğraf””

 1. Şöyle de bir şey olabilir, diyelim ki bir resim sergisini geziyoruz, orada bir resmin fotoğrafını çektiniz, sonra bunu basılı veya dijital bir yayın medyası içine koydunuz bu resim midir yoksa fotoğraf mıdır, evet artık o bir resim değil fotoğraftır, çünkü siz resmin fotoğrafını çektiniz.

  Cevapla

 2. Alojamiento web 28 Ağustos 2016 at 14:18

  yerine gore davranıyorsa iyidir. cok ciddi bir sey anlatırken, dert yanarken vs. dinlemeyi bırakıp da o resim degil fotograf diyorsa sinir eder.

  Cevapla

 3. Awesome blog. I enjoyed reading it! Thank you!

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir