“Yorumum gözüksün diye 1 yıldız verdim.”

Google Play‘de uygulama indirmeden önce yorumlara bakmışsınızdır. Bilmiyorum dikkat ettiniz mi ama Google Play’de  uygulamayı/oyunu beğenen ama yorumu “gözüksün” diye 1 yıldız veren bir tarikat var.
Şimdi bunlar özellikle ücretsiz oyunlar kategorisinde cirit atan, gerekli gereksiz her şeyi indirip yorum atan bir kitle. Bunlar uygulamayı indirir beğense bile 1 yıldız veriyorlar. Çünkü 1 yıldız verince yorumunun üst tarafta gözüktüğüne inanıyorlar. İlginç.

Popüler Android portalı AndroidPolice.com’da bununla ilgili bir yazı yazılması milletçe yaptığımız bu aptallığı resmileştirerek dünyaya duyurdu. Ha ayrıca bir baktım da Hurriyet.com.tr de ve appwared.com bloğunda da yazılmış konuyla ilgili bir şeyler.

Bak bu yorumu gözüksün diye 1 yıldız veren beyni aşırı çalışan insan kitlesine bir yorum yapmayacağım. Ne diyebilirim ki zaten? Ama bir başka kitle de var ki uygulama Türkçe değil diye 1 yıldız veriyor. Ekran Resmi 2014-01-18 18.12.42Flipboard uygulaması bunun en güzel örneği. Flipboard gibi bir uygulamanın derecelendirmesi var bak sağ tarafa. O 1 yıldız veren 12333 kişinin 10000‘i Türk kullanıcı değilse adam değilim ben. Ya uygulamada Türkçe yok diye 1 yıldız verilir mi? İngilizce bilmiyorsan kullanma uygulamayı. Uygulamayı kullanmazsın sana hitap etmiyordur o uygulama.ÇÜNKÜ BİLMEDİĞİN BİR DİLDE. Bu kadar basit.

 

Ben Google Play’in yerinde olsam kapatırım Türk kullanıcılara yorumları. Valla bak. Hangi biri adam akıllı yorum yapmış ki? Adam yüzlerce saatini harcıyor uygulama geliştirmek için. Hıyarın biri geliyor “Güzelmiş, yorumum gözüksün diye 1 yıldız verdim ama.” Gel de ağzını burnunu kırma. Neyse sakinim.

Ha bi de şey var bak onu da söylemeden geçmeyeyim; “Dr.Web virüs buldu indirmeyin.” Adam indirmiş bi virüs programı taratmış programı virüs bulmuş (!). Ya bırak allasen!

Neyse, yine ülkece rezil ettik kendimizi. Bu tarz yorumları okumak istiyorsanız buraya tıklayın. Her hangi bir programı açın yorumlarına bakın. Ayrıca Türklerin Adobe Air ile İmtihanı başlıklı yazımı okumadan da geçmeyin. Güzelse 1 yıldız verin, yorumunuz gözüksün.

Kaynak ve İleri Okuma

http://www.androidpolice.com/2014/01/12/narcissistic-jerks-are-giving-play-store-apps-1-star-reviews-for-higher-visibility/ (Yorumları okuyun lütfen)

http://blog.appwared.com/awful-app-review-trend-among-turkish-users-this-is-why-your-app-gets-so-many-one-star-reviews/

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/25588849.asp

https://eksisozluk.com/yorumum-gozuksun-diye-1-yildiz–4110946

 

Posted by Aydoğan

Aydoğan Gökberk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir